Twoja Domena – Twój biznes online – Gdzie kupić najtaniej domenę?

gdzie kupic najtaniej domene

Jeśli chcesz zarabiać ONLINE to własna domena jest niezbędna. Zanim kupisz swoją domenę warto wiedzieć najważniejsze informacje w tym temacie. Gdzie kupić najtaniej domenę, co to w ogóle jest domena, co to jest subdomena, dlaczego to ważne, aby być właścicielem swojej domeny, czy można mieć wiele stron pod jedna domeną? Te i inne pytania zadają mi osoby poczatkujące w tym temacie. Dlatego tutaj odpowiem na te pytania.

 

Co to jest domena?

Wiele osób domeną nazywa adres internetowy. Czyli na przykład joannasitarz.pl Potocznie dużo osób na to mówi domena. Jednak tak naprawdę nie jest to prawidłowa nazwa. Domena to to co stoi po kropce czyli .pl Są też inne domeny jak .eu, .com i wiele innych. 

To co stoi przed kropką to nazwa domeny. Czyli w przykładzie joannasitarz.pl domena to .pl a joannasitarz to nazwa domeny. Natomiast nazwa domeny + domena to adres internetowy, czyli joannasitarz.pl

Jednak wiele osób mówi domena, mając na myśli adres internetowy. Ważne, abyś rozumiał różnicę pomiędzy tymi pojęciami. 

 

gdzie kupic najtaniej domenę domeny.tv

 

Gdzie najtaniej kupić domenę?

Każda domena ma dwie ceny. Pierwsza cena za REJESTRACJĘ domeny na pierwszy rok. Ta cena zazwyczaj jest bardzo niska. Druga cena to cena ODNOWIENIA domeny za rok i w każdym kolejnym roku. Nie masz obowiązku odnowienia domeny. Jeśli nie opłacisz odnowienia, to przestajesz być właścicielem tej domeny i ktoś inny może ją kupić. Bez żadnych konsekwencji finansowych dla Ciebie. 

Trzeba uważać na ceny domen. Niektóre domeny można kupić za 0 zł. Jednak to jest cena promocyjna tylko na pierwszy rok.

Zazwyczaj wtedy taka domena na kolejny rok kosztuje już więcej i w związku z promocyjną ceną był kruczek, że nie można jej przenieść na przykład przez 3 lata do żadnego innego serwisu.

Co to oznacza? No to oznacza, że jeśli zbudujesz sobie przez rok pod tą domeną jakiś swój serwis, a za rok przyjdzie Ci opłata za tę domenę na przykład 200 zł, to masz do wyboru: albo opłacisz i kontynuujesz swoją pracę, zachowujesz swój stworzony serwis pod ta domeną, albo jej nie opłacisz i Twoja domena wygaśnie i prawdopodobnie zostanie przejęta przez przechwytujące programy i wystawiona na sprzedaż za grube tysiące.

Czyli Ty się napracujesz przez rok, stworzysz serwis, wypozycjonujesz swoją domenę, a jeśli jej nie opłacisz na kolejny rok, to cała Twoja praca pozycjonowania tej domeny w sieci, do śmietnika zostaje wyrzucona.

Zatem jeśli kupujesz domenę to kupuj tam, gdzie cena za rok będzie standardowa i abyś mógł tę domenę zawsze przenieść gdzie indziej.

Standardowa cena domeny na pierwszy rok wacha się w granicach 12-14 zł. Za drugi rok i każdy kolejny rok to zazwyczaj cena  w granicach 60-80 zł.

Najtańszy serwis jaki znam do zakupu domeny to jdm.pl cena tam to 59 zł w drugim roku czyli cena odnowienia i w każdym kolejnym. Cena rejestracji, czyli w pierwszym roku to 13 zł.

najtansza domena na jdm

 

Ja natomiast osobiście kupuję domeny w domeny.tv. Jest tam nieco drożej bo 86 zł opłata za drugi i każdy kolejny rok, ale jakoś przyzwyczaiłam się do tego serwisu i tam mam wszystkie swoje domeny. Cena kupna czyli rejestracji domeny w pierwszym roku to ok 13 zł w obu tych serwisach.

 

Czy domena to zawartość Twojej strony?

Nie 🙂 domena to tylko adres Twojej strony.  A nie zawartość. Czyli jeśli prowadzisz na przykład bloga pod adresem joannasitarz.pl ale z jakiegoś powodu zapomnisz opłacić domenę i nie opłacisz odnowienia jej na kolejny rok. To wtedy stracisz własność do tej domeny joannasitarz.pl. Tracisz adres tej strony. Ale wszystkie wpisy na blogu, które przez ten rok napisałeś nadal masz. Ich nie straciłeś.

Tylko ta strona ten blog nie funkcjonuje wtedy już pod adresem joannasitarz.pl. Więc, gdy domena wygaśnie to Twój blog nie ma adresu wtedy.

Musisz ewentualnie kupić inną domenę, inny adres i wtedy Twój blog, który pisałeś nadal może funkcjonować ale pod nowym adresem.

Być może pojawi się teraz u Ciebie pytanie, że skoro tracąc domenę nie traci się treści strony, no to gdzie ta strona jest skoro to nie jest zależne od domeny? Skoro domena to tylko adres strony, no to co to jest strona internetowa?

No więc strona umieszczona jest na serwerze. Tam są wszystkie treści które piszesz na swojej stronie. Domena i serwer to dwie różne rzeczy. Kupujesz serwer, aby na nim umieścić stronę i pisać treści. Oraz kupujesz domenę, aby ta strona miała jakiś adres w Internecie.

I podpinasz domenę pod serwer i wtedy ta strona ma ten właśnie adres internetowy. Adres można zawsze zmienić bez utraty treści czyli zawartości strony. Po prostu podpina się pod serwer inną domenę i strona dalej jest tak jak była, wszystkie treści na niej są tak jak były, tylko pod innym adresem. O serwerze będzie inny wpis.

Natomiast to jest bardzo nieefektywne działanie. Jeśli przyszło Ci do głowy, że co roku będziesz kupować sobie nową domenę za 13 zł zamiast za 60-80, no to to jest bardzo zły pomysł.

Gdyż wtedy wszystkie powiązania z Twoją stroną, ze starym adresem w Internecie, wszystkie linki, które gdzieś umieszczałeś przestają działać.

I cala wykonana praca pozycjonowania Twojej strony właśnie trafiła do śmietnika. Jeśli kupujesz domenę to raczej rób to z myślą na wieloletnie działania, a nie jednoroczny zryw. Szczególnie jeśli planujesz blog i inne treści, które chcesz wypozycjonować, chcesz aby ludzie kojarzyli Twoją stronę, wracali na nią, no to bez sensu byłoby co roku zmieniać adres na inny. Wyobraź sobie, że strona allegro.pl co roku byłaby pod innym adresem HAHAHHA … ABSURD! W ten sposób nie zbudujesz swojej marki ani rozpoznawalności. 

 

Jaką domenę najlepiej kupić?

Jeśli działasz tylko w Polsce to .pl. Jeśli na świat to .com, jeśli na całą Unie Europejską to .eu. Jaką nazwę domeny kupić? To zależy co chcesz robić. Jeśli zamierzasz budować biznes online oparty o sprzedaż własnych kursów online, ebooków, usług lub marketing sieciowy to najlepszym rozwiązanie będzie kupno domeny o nazwie swojego imienia i nazwiska. Budujesz wtedy swoją markę.

Jeśli natomiast chcesz na przykład działać w programie partnerskim jakiegoś sklepu, który na przykład sprzedaje domki letniskowe na ogródek działkowy. I w tym programie partnerskim za polecenie takiego domku zarabiasz prowizję. Pewnie nie małą wtedy 🙂

No to możesz zacząć na przykład prowadzić blog w temacie ogródków działkowych, domków na takie ogródki, jak zbudować taki domek, gdzie kupić gotowy. I polecać oczywiście swoim linkiem partnerskim stronę do zakupu takiego domku, aby zarabiać prowizję na sprzedaży.

I wtedy jak najbardziej możesz to robić pod Twoją marką osobistą czyli nazwa domeny to Twoje imię i nazwisko. Ale możesz też kupić domenę związaną typowo z tym tematem, np. domkiletniskowe.pl i pod tym budować swój blog w tym temacie i dosyłać swoim linkiem partnerskim do strony zakupu takiego domku.

automatyzacja w marketingu sieciowym online baner

 

DOMENA w biznesie ONLINE

Uważam, że budowanie biznesu ONLINE bez własnej domeny to kompletnie amatorskie podejście do sprawy. Jeśli na prawdę chcesz stworzyć swój biznes ONLINE na lata to zacznij od kupna domeny.

Na początku nie potrzebujesz instalować strony. Możesz skorzystać z kreatora stron w Getresponse.

Kupujesz domenę, podpinasz ją pod GETRESPONSE i tam w prosty sposób tworzysz swoje strony. Gdybym dziś zaczynała to tak bym zrobiła właśnie. W perspektywie czasu warto kupić sobie serwer i zainstalować sobie na nim WordPressa.

Ja tak mam. WordPress daje wiele różnych bardziej zawansowanych opcji, których na Getresposne nie zrobisz. Jednak, aby zacząć nie potrzebujesz tego. Tutaj kurs GETRESPONSE 30 dni krok po kroku >>> 

Więcej o tym co to jest domena, subdomena o własnym adresie pocztowym opartym na własnej domenie posłuchaj na moim wideo:

BEZPŁATNE SZKOLENIE JAK ZROBIĆ PIERWSZĄ STRONĘ LĄDOWANIA

jak zrobic strone pzrechwytujaca squeeze page

W tym bezpłatnym szkoleniu pokazuję Tobie KROK po KROKU jak w narzędziach Getresponse W_5 MINUT wykonać swoją pierwszą stronę lądowania typu SQUEEZE PAGE czyli Stronę Wyciskacz, inaczej zwaną Stroną Przechwytującą. Pokazuję także jak stworzyć pierwszy formularz zapisu na listę mailingową, jak założyć pierwszą listę mailingową, oraz jak stworzyć i napisać i uruchomić pierwszą automatyczną wiadomość email. Zapraszam 🙂 TUTAJ SZKOLENIE >>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *